Nasza redakcja bezpłatnie i szybko odpowiada na wszystkie Nosić Kaski Motocyklowe To jest dobre pytanie! pytania językowe! Twój komentarz i nasza odpowiedź pojawią się po moderacji, najcześciej w ciągu 1 godziny. Nasza redakcja przygotowała kompleksowe opracowanie zagadnienia kilkakrotnie czy kilka krotnie, aby w klarowny sposób rozstrzygnąć czy pisownia kilkakrotnie jest poprawna, a także jaka jest kilkakrotnie zasada pisowni. Dzięki lekturze JakSięPisze – naszego słownika internetowego poprawnej pisowni dowiesz się między innymi jak prezentuje się pełna kilkakrotnie definicja oraz czy użyty przez Ciebie zapis nie posiada błędów ortograficznych.
kilkakrotnie czy kilkukrotnie
- Tym samym za dopuszczalną zaczęła również uchodzić forma przysłówkowa kilkukrotnie.
- Nasza redakcja bezpłatnie i szybko odpowiada na wszystkie pytania językowe!
- Wydaje mi się, że właściwą formą jest „kilkakrotnie”.
- Nikt z leksykografów nie miał w przeszłości wątpliwości co do tego, że skoro mówi się i pisze kilka razy i kilkakroć, to również liczebnik nieokreślony kilka musi się pojawić w przysłówku kilkakrotnie (kilka razy, kilkakroć i kilkakrotnie znaczą to samo).
Równocześnie prosimy o zapoznanie się z Polityką prywatności serwisu. Okazuje się, że w przeszłości istniał jego wariant – słowo ze spójką -o-, czyli kilkokrotny (vide Słownik języka polskiego PAN pod redakcją Witolda Doroszewskiego, Warszawa 1961, t. III, s. 679). Wydawało się zatem, że sprawa omawianych wyrazów jest raz na zawsze załatwiona, że za poprawne uważa się wyrazy kilkakroć, kilkakrotnie, kilkakrotny. To ustalenie normatywne powtórzył Nowy słownik ortograficzny PWN z 1996 roku pod redakcją Edwarda Polańskiego (Warszawa 1996, s. 293). W obydwu leksykonach widniał ponadto przymiotnik kilkakrotny.
Nikt z leksykografów nie miał w przeszłości wątpliwości co do tego, że skoro mówi się i pisze kilka razy i kilkakroć, to również liczebnik nieokreślony kilka musi się pojawić w przysłówku kilkakrotnie (kilka razy, kilkakroć i kilkakrotnie znaczą to samo). Dziś mamy na tapecie temat, który co jakiś czas przewija się wśród miłośników języka polskiego. Poznajcie odpowiedź na to pytanie w naszym artykule. Kwerenda informacji na ten temat w wielu pozycjach leksykograficznych (słownikowych) z czasów odległych i tych mniej odległych pokazuje, że przysłówek złożony z liczebnika nieokreślonego kilka i członu –krotnie miał od początku postać kilkakrotnie. Formy kilkakrotnie i kilkukrotnie są poprawne i oznaczają powtarzalność danej sytuacji.
Przekażę czy przekarzę? Która forma jest poprawna?
Owa innowacja nie ominęła i przymiotnika kilkakrotny – otrzymał on oboczność kilkukrotny. Tym samym za dopuszczalną zaczęła również uchodzić forma przysłówkowa kilkukrotnie. Wielki słownik ortograficzny PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego (Warszawa 2017, s. 550) zamieszcza już hasła kilkakrotnie a. Dlatego Słownik ortograficzny języka polskiego wraz z zasadami pisowni i interpunkcji PWN pod redakcją Mieczysława Szymczaka Forex Trading Platforms sprzed 46 lat (Warszawa 1978, s. 385) wymieniał obok siebie hasła kilkakroć, kilkakrotnie, nie wspominając o wariantach. Informujemy, że najciekawsze zgłoszenia wraz z odpowiedziami Redakcji możemy opublikować w serwisie, podając informację o autorze pytania (posługujemy się dokładnie takim podpisem, jaki został umieszczony w zgłoszeniu, bez ujawniania adresu e-mail); zastrzegamy sobie prawo do ew. Wysłanie zgłoszenia równoznaczne jest ze zgodą na jego publikację w serwisie.
Chcesz sprawdzić inne słowo?Kliknij, aby przejść do wyszukiwarki »
Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów użycia tych słów w zdaniach. Poświęćmy trochę uwagi przymiotnikowi kilkakrotny, od którego powstał przysłówek kilkakrotnie. Zanim jednoznacznie odpowiem na pytanie postawione w e-mailu przez czytelniczkę, odwołam się do przeszłości. Mówiłem tak, patrząc w oczy zmęczonego policjanta, który nawet nie udawał, że mi wierzy, tak jak ja nie udawałem, że mówię prawdę. Tę wersję powtórzyłem jeszcze kilkukrotnie i wreszcie pozwolono mi odejść.
Kilkakrotnie czy kilkukrotnie? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury
Gdyby zawarte na naszej stronie wyjaśnienia dla pary kilkakrotnie czy kilka krotnie okazały się niewystarczające, przypominamy o możliwości zadawania pytań do naszych ekspertów – w tym celu polecamy skorzystać z sekcji komentarzy, która zawarta jest pod niniejszym artykułem. Oferujemy także wyszukiwanie haseł innych niż kilkakrotnie w bardzo rozbudowanej bazie definicji i zasad ortograficznych, jak również sprawdzanie pisowni i wyszukiwanie błędów ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych we wklejonym tekście – wszystko to bezpłatnie i natychmiastowo. – Z przyjemnością czytam „Angorę” i Pańską rubrykę dotyczącą języka polskiego.
Kilkakrotnie czy kilkukrotnie
Ostatnio Lekcje wyciągnięte od Flash Boys często spotykam się w prasie lub w internecie ze sformułowaniami, które budzą moje wątpliwości. Wydaje mi się, że właściwą formą jest „kilkakrotnie”. Nie mieszkam w Polsce od wielu lat, ale bywam tam regularnie, mam niemal codzienny kontakt z językiem polskim i zależy mi na używaniu go w ładnej i czystej formie. Dziękuję z góry za wyjaśnienie mojej wątpliwości, przesyłam serdeczne pozdrowienia z Paryża (e-mail od internautki).